Türkiye Türkiye

.MOBI alan adı

Uluslar arası bir alan adıdır (gTLD)

Bu alan adı şu kategoride bulunmaktadır: Uluslar arası, Tümü
29,90 €
Yıllık

.mobi alan adı hakkında bilinmesi gerekenler

Trendler & Genel Bilgiler

İnternet özelliği olan mobil cihazların sayısı gittikçe artmaktadır, yolda giderken internette gezebilmek için. Bu yüzden ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) Temmuz 2005'de yeni Top-Level-Domaini oluşturmuştur: .mobi domaini, anlaşılacağı gibi İngilizce "mobile" kelimesinden türemişdir ve mobil cihazları için optimize edilimiş web içerikleri içindir. .mobi domaini farklı şirketler tarafından finanse edilmişdir, bunların arasında Google, Microsoft, T-Mobile ve Nokia bulunmaktadır. Her internet kullanıcısı dünyanın her yerinden şahsi .mobi domainini satın alıp kaydedebilir.

Kaydedilen domainlerin yönetimi Afilias şirketine aittir, aynı zamanda .info domaininin yönetimindende sorumludur.

.mobi alan adı uzantısıyla ilgili genel bilgiler

Alan adı transferi .mobi alan adlarının transferi mümkündür
Transfer Authcode Bir .mobi alan adının transferi için bir Authcode gereklidir.
Alan adı güvenliği .mobi alan adınız için bir transfer kilidi ayarlayabilirsiniz
Sahip değişikliği Sahip değişikliği .mobi alan adı için mümkündür
Özel karakter alan adı (IDN) .mobi alan adınız özel karakterler içeremez
Rakam alan adı Bir .mobi alan adı sadece rakamlardan oluşabilir
Kayıt yeri Afilias (Web sitesi | Hükümler)

Zaman dilimleri

Yeni kayıt 1 yıl maks. 10 yıla kadar
Uzatmalar 1 yıl
Kayıt süresi Bir .mobi alan adının kaydı birkaç saniye sürer.
Fesih süresi Fesih süresi alan adının sona ermesinden 3 gün öncesidir.

Bir .mobi alan adı satın almak istiyorsanız özel koşullar

Alan adı uzunluğu Bir .mobi alan adı satın aldığınızda 3 - 63 karaktere sahip olabilir.
Kısa çizgiler kullanılabilir ancak alan adının başında ve sonunda ve ayrıca 2 tane üst üste kullanılamaz (örn. aa--bb.mobi).

.mobi alan adlarıyla ilgili diğer bilgiler

Kullanım

Özellikle mobil web uygulamaları için yada servisler için .mobi domainleri çok uygundur: Kullanıcı hemen bir mobil cihaz için, yani akıllı cep telefonlar veya tablet için optimize edilimiş, olan bir internet sayfası olduğunu anlayabiliyor bu domain sayesinde ve yapılan araştırmalara göre telefonda .mobi domainli websiteleri diğer benzer Top-Level-Domainlerine oranla daha çok ziyaret edilmektedir. Bu şekilde .mobi domaini mobil cihazlar için güvenli ve teknik olarak düzgün web içeriği içeren websiteler için standart olma yolunda ilerliyor.

Genel olarak ilgilenen her internet kullanıcısı, şahsi .mobi domaini satın alıp kaydedebilir. Teknik açıdan dikkat edilmesi gereken bir kaç şey var: Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilimiş olması gerekmektedir - örneğin düşük çözünürlükdeki bir ekranda içeriği düzgün göstermesi ve dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için uygun olması gerekmektedir. .mobi domainine benzer domainler bu sebeblerden dolayı sınırldır: Örneğin Afiliasın yönettiği .info domaini, jenerik Top-Level-Domain .pro ve .org benzemektedir.

.mobi domaininizi satın alıp kaydebilmeniz için bir çok olanakdan yararlanabilirsiniz: Domain adı seçiminde 3 veya en fazla 63 karakter kullanabilirsiniz. Tire dışında herhangibi bir özel karakter kullanamazsınız. Domain içerisinde sayı kullanımı serbesttir.

İstatistik

Domainin tanıtımıyla beraber alan adı uzantısına inanılmaz bir talep vardı: İlk müşteriler arasında VISA, American Express, Virgin, Ebay ve Ferrari gibi büyük şirketler vardı. Bir yıl içersinde 300.000'den fazla .mobi domaini kaydedilmiştir. Artık bu pazar özel projeleri olan administratörler ve webmasterler içinde açılmıştır, bu şekilde arzu ettiğiniz .mobı domainini easyname'de satın alıp kaydedebilirsiniz. Kaydedilen domainlerin sayısı her geçen gün daha da artmıştır: Nisan 2011'de kaydedilen .mobi domain sayısı bir milyon barajını geçmiştir.

easyname'in uzman müşteri hizmetleri sizi .mobi domaininizi satın alıp kaydedebilmek için yardımcı olacaktır. Herhangibi bir sorunuzda, isteğinizde veya şikayeteinizde bize E-Mail yolu ile support@easyname.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Fiyat bilgisi

Yeni kayıt 29,90 €
Yıllık vergi 29,90 €
Düzenleme 0,00 €
Transfer (yıllık vergi dahil) 29,90 €
Alan adı değişiklikleri 0,00 €
Sahip değişikliği 0,00 €

Her yeni müşteri için ücretsiz

200 MB Web alanı
Unlimited email addresses
Daha birçok özelliği burada bulabilirsiniz

Kategoriler

Benzer alan adları