Türkiye Türkiye

.IO alan adı

İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi için resmi ülke alan adı

Bu alan adı şu kategoride bulunmaktadır: İngilizce, Asya, Tümü
69,00 €
Yıllık

.io alan adı hakkında bilinmesi gerekenler

Trendler & Genel Bilgiler

1997 yılının Eylül ayından beri .io domaini var olmaktadır ve Britanya Hint Okyanusu Topraklarına özgü ccTLD olarak kayıtlıdır. Kaydedilen domainler "IO Top Level Domain Registry" tarafından yönetilmektedir, "Cable & Wireless"in bir taşeron firması. .io domaini uluslar arası pazarlandığı için, artık dünyanın her yerinden her kullanıcı istediği .io domainini satın alıp kaydedebilir.

Özellikle yerli şirketler bu ülkeye özgü .io domainini tercih etmektedir, internet varlığını ulusal alanda güçlendirebilmek için. İlgilenen ziyaretçiler hemen sitenin içeriğini domain sayesinde hemen anlayabilir, ayrıca arama motorlarıda .io domanini yerel aramalarda bir .de domainine oranla daha iyi değerlendirilmektedir.

Arzu ettiğiniz .io domainini satın alıp kaydetmek istiyorsanız, bir kaç şarta dikkat etmeniz yeterlidir: Sadece 3 veya en fazla 63 karakter kullanabilirsiniz, ayrıca özel karakter ve sadece rakamlardan oluşan domainde kullanabilirsiniz.

.io alan adı uzantısıyla ilgili genel bilgiler

Alan adı transferi .io alan adlarının transferi mümkündür
Transfer Authcode Bir .io alan adının transferi için bir Authcode gereklidir.
Alan adı güvenliği .io alan adınız için bir transfer kilidi ayarlayabilirsiniz
Sahip değişikliği Sahip değişikliği .io alan adı için mümkündür
Özel karakter alan adı (IDN) .io alan adınız özel karakterler içerebilir
Rakam alan adı Bir .io alan adı sadece rakamlardan oluşabilir
Kayıt yeri Nic.IO (Web sitesi | Hükümler)

Zaman dilimleri

Yeni kayıt 1 yıl
Uzatmalar 1 yıl
Kayıt süresi Bir .io alan adının kaydı birkaç saniye sürer.
Fesih süresi Fesih süresi alan adının sona ermesinden 10 gün öncesidir.

Bir .io alan adı satın almak istiyorsanız özel koşullar

Alan adı uzunluğu Bir .io alan adı satın aldığınızda 2 - 63 karaktere sahip olabilir.
Kısa çizgiler kullanılabilir ancak alan adının başında ve sonunda ve ayrıca 2 tane üst üste kullanılamaz (örn. aa--bb.io).

.io alan adlarıyla ilgili diğer bilgiler

Kullanım

Özellikle Hint Okyanusuyla veya Chagos Takımadalarıyla içeriği olan websiteleri için uygundur. Yerel arama motorları ve yerliler büyük olasılıkla araştırma ile ilgili bir site olduğunu anlayabilmektedirler. Tabii ki her internet kullanıcısı .io domaini satın alıp kaydedebilir. Bilişim teknolojisi alanında özellikle .io domaini kaydetmekte fayda var, çünkü "I/O" kısaltması bilgisayar biliminde "Input/Output" yerine kullanılmaktadır - bir io. domaini sayesinde önemli şirketler buna göre bilişim teknolojisi ile uğraştıklarını açıkça gösterebilmektedir.

Buna benzer domainleri coğrafi açıdan yakın olan bölgelerde bulabilirsiniz: Hindistanın .in domaini, Çin Halk Cumhuriyetinin .cn domaini ve Christmas Adası .cx domain benzer domainlerden birisidir.

İstatistik

.io domaini en egzotik ccTLDlerden birisi olmasına rağmen, yinede ulusal şirketler ve şahıslar bu domainden yararlanabilir. .io domaini için oldukça düşük talep vardır, bunun bir sebebi Chagosun oldukça az olan nüfus sayısıdır. Kaydedilen domainler hakkında domainden sorumlu olan kurum net sayı vermemekte, ama yerel bölgede çok kullanıldığını düşünebiliriz ve belirli arama motoru optimizasyonu sonrasında web projeleri için oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bir başka avantajı ise: Bir çok popüler ve cazip ccTLD olan .io hala duruyor - ilgilenenler bu domainleri rahat bir şekilde satın alıp kaydedebilir. İstediğiniz .com domaini başkası tarafından alınmış ise, biraz şans ile .io internet adresinizi satın alabilirsiniz.

easyname bu konuda yanınızda olacaktır: Herhangibi bir sorunuzda müşteri hizmetlerimize irtibat formumuz üzerinden yada support@easyname.com adresine mesajınızı gönderebilirsiniz.

Fiyat bilgisi

Yeni kayıt 69,00 €
Yıllık vergi 69,00 €
Düzenleme 0,00 €
Transfer (yıllık vergi dahil) 69,00 €
Alan adı değişiklikleri 0,00 €
Sahip değişikliği 0,00 €

Her yeni müşteri için ücretsiz

200 MB Web alanı
Unlimited email addresses
Daha birçok özelliği burada bulabilirsiniz

Kategoriler

Benzer alan adları