Fiyat bilgisi

Düzenleme 0,00 €
Kayıt 89,00 €
Uzatmalar 89,00 €
Transfer (yıllık vergi dahil) 89,00 €
Change of the owner 0,00 €
Modification of domain data 0,00 €
Silme sonrasında tekrar oluşturma 75,00 €

.fm alan adı hakkında bilinmesi gerekenler

Trendler & Genel Bilgiler

.fm domaini Mikronezya Federal Devletlerinin ülkeye özgü bir ccTLD'sidir. Yaklaşık 100.000 nüfusu ile Pasifik Okyanusunun batısında bulunmaktadır. Bu uzantı ilk defa 1995 yılında tanıtılmıştır. Dikkat çekici olan şey ülkeye özgü domain iken jenerik domain olarak gelişmesidir. Radyo sunucularının .fm domaini sıkça tercih etmesi sonucunda, dünyada radyo alanında en sevilen TLD haline gelmiştir.

General Information

Alan adı transferi .fm alan adlarının transferi mümkündür
Transfer Authcode Bir .fm alan adının transferi için bir Authcode gereklidir.
Alan adı güvenliği .fm alan adınız için bir transfer kilidi ayarlayabilirsiniz
Sahip değişikliği Sahip değişikliği .fm alan adı için mümkündür
Özel karakter alan adı (IDN) .fm alan adınız özel karakterler içerebilir
Rakam alan adı Bir .fm alan adı sadece rakamlardan oluşabilir

Zaman dilimleri

Yeni kayıt 1 yıl maks. 5 yıla kadar
Uzatmalar 1 yıl
Kayıt süresi Bir .fm alan adının kaydı birkaç saniye sürer.
Fesih süresi Fesih süresi alan adının sona ermesinden 4 gün öncesidir.

Special provisions

Alan adı uzunluğu A .fm domain may be between 1 - 63 characters long. Hyphens may be used, but not at the beginning or at the end of the domain, and not 2 consecutive (for example, aa -bb.fm).

additional Information

Kullanım

Temel olarak ccTLD olan .fm uzantısı, diğer ülkelere özgü domainler gibi, şirketlere ve özel şahıslara bir çok avantaj sunmakta. .fm domaini raydyo kanalları tarafından asıl amacının dışında kullanılmaktadır. İngilizce "fm" in türkçe karşılığınında "fm" olduğunu bilmekte fayda var. Bir çok radyo "fm" terimni kullanıp, sloganlarında, jinglelarında kullanmaktadırlar ve .fm domaini sayesinde internet adreslerinde içinde bundan yararlanabilmektedirler.

.fm domainini her internet kullanıcısı satın alıp kaydedebilir. Ne kadar çok radyo ve ilgilenenlerin sayısı olduğunu düşünür olursak, çabuk hareket etmekte fayda var. easyname'de şahsi .fm domainini - radyo olmak şart değil - internet üzerinden rahatça sipariş edilebilir. Bir kaç saniye içinde domaininizi satın alıp kaydediyoruz, bu sayede tüm dünyaya erişimenizi sağlıyoruz.

İnternet adresinizi farklı kiriterlere göre seçebilirsiniz: 3 ile 63 karakter sayısı arasında seçim yapabilirsiniz. Tire haricinde hiç bir özel karakter kullanılamadığına dikkat ediniz. Radyolar için çok ilgi çekici olan: easyname sayesinde sadece sayılardan oluşan bir domain satın alıp kaydedebilirsiniz.

Benzer domainleri şaşırtıcı biçimde gTLD alanında bulabilirsiniz, yani jenerik Top-Level-Domainler arasında. Aslında .fm domaininin neredeyse gTLD olarak kullanıldığını düşünürsek pek de şaşırmamak lazım bu duruma. Buna göre .fm domainin benzer olduğu diğer domainler şöyle: .com domaini, .name domaini ve .info Domain. Aynı şekilde kullanılan ccTLD olan diğer alan adı uzantısı Tuvalunun .tv domaini, hedef kitlesi genelde televizyon yayıncılarıdır. Bu şekilde .fm domaini ile benzer bir yöne sahiptir.

İstatistik

Uluslar arası alanda .fm domainleri çok tercih edilmekte - diğer ccTLD'ler ile kıyaslayacak olursak .fm daha çok amacının dışında kullanılmaktadır. Her kullanıcı Mikronezya Federal Devletlerinin ccTLD'sini kaydedip satın alabilir, hiç bir engel veya sipariş verme kuralı yotur bu alan adı uzantısı için.

Şahsi .fm internet adresinize sahip olmak istiyorsanız, mevcut olan büyük rekabetten dolayı hızlı davranıp arzu ettiğiniz domaini satın alıp kaydetmenizi öneririz - easyname bu konudaki uzman ortağınızdır.