Fiyat bilgisi

Düzenleme 0,00 €
Kayıt 39,90 €
Uzatmalar 39,90 €
Transfer (yıllık vergi dahil) 39,90 €
Change of the owner 39,90 €
Modification of domain data 15,00 €

.cz alan adı hakkında bilinmesi gerekenler

Trendler & Genel Bilgiler

Çek Cumhuriyeti'nin ülkeye özgü Top-Level-Domaini (ccTLD) .cz domainidir. 1993 yılından beri mevcuttur - Çekoslovakya bölünmeden önce .cs uzantısı TLD olarak geçerliydi. Artık Slovakya'da, Çek Cumhuriyeti'de kendilerine ait ülkeye özgü alan adı uzantılarına sahiptirler. Başka ccTLD'lere oranla ilgilenen herkes .cz domainlerini daha basit şekilde satın alıp kaydedebiliyorlar. Özel şahıslar için önemli sipariş kuralları bulunmamaktadır - sadece kurumların .cz domaini kaydedebilmeleri için KDV kimlik numarası gerekmektedir. Sipariş hakkında sorularınız varsa easyname'in müşteri hizmetlerine yönelebilirsiniz - size memnuniyetle yardımcı olacağız. İrtibat formunu kullanarak yada e-posta yolu ile support@easyname.com adresine mesajınızı gönderebilirsiniz.

Ayrıca kaydedilen .cz domainleri Çek domain Registry NIC.cz tarafından yönetilmektedir.

General Information

Alan adı transferi .cz alan adlarının transferi mümkündür
Transfer Authcode Bir .cz alan adının transferi için bir Authcode gereklidir.
Alan adı güvenliği .cz alan adınız için bir transfer kilidi ayarlayamazsınız
Sahip değişikliği Sahip değişikliği .cz alan adı için mümkündür
Özel karakter alan adı (IDN) .cz alan adınız özel karakterler içeremez
Rakam alan adı Bir .cz alan adı sadece rakamlardan oluşabilir
Kayıt yeri CZ Domain Registry (Web sitesi | Hükümler)

Zaman dilimleri

Yeni kayıt 1 yıl
Uzatmalar 1 yıl
Kayıt süresi Bir .cz alan adının kaydı bir gün kadar sürebilir.
Fesih süresi Fesih süresi alan adının sona ermesinden 34 gün öncesidir.

Special provisions

Alan adı uzunluğu A .cz domain may be between 1 - 63 characters long. Hyphens may be used, but not at the beginning or at the end of the domain, and not 2 consecutive (for example, aa -bb.cz).

additional Information

Kullanım

Açık biçimde Çek şirketler ve şahıslar .cz domaininin sunduğu avantajlardan yararlanabilirler. Ulusal arama motorlarındaki yüksek sıralamalardan dolayı .cz domainleri çoğu zaman üst sıralarda yer almaktadır, bu sayede Çek Cumhuriyetindeki ve Doğu Avrupadaki kullanıcılara ulaşabiliyorlar. Tabiki uluslar arası faliyet gösteren şirketler içinde, Çek Cumhuriyeti ile olan alakalarını gösterebilmek için .cz domaini vaz geçilmezdir.

easyname size hızlı ve rahat bir sipariş işlemi yapabilme imkanı veriyor. İstediğiniz domaini saniyeler içerisinde online satın alıp kaydedebilirsiniz. Bilgilerinizin doğrulanması sonucunda domaininiz bir gün içerisinde kullanılabiliyor. Bu işlemi biraz daha hızlandırmak istiyorsanız .cz domainini satın alıp kaydetmeden önce, bir kaç önemli şeylere dikkat ediniz: Sşze 1 ile 63 karakter sayısı arasında karakter kullanma hakkı verilmiştir - özel karakterler kullanılamaz, ama domainin içinde sayılar veya sadece sayılardan oluşan bir domain kullanmanız serbesttir.

.c domainine benzer bir TLD satın alıp kaydetmek istiyorsanız, farklı seçeneklerden faydalanabilirsiniz: Örneğin İspanya'ya has olan .es Top-Level-Domaini veya Macaristan'ın ccTLD'si .hu.

İstatistik

Özellikle Doğu Avrupa bölgesinde bir çok .cz domaini dağıtılmıştır. 2009 yılının sonlarında .cz domainin gelişimi ile ilgili bir istatistik açıklanmıştır. Domain sahiplerinin yüzde 87'sini erkek kullanıcılardan oluşuyor - ayrıca istatistikde yaklaşık 700.000 internet adresinin .cz Top-Level-Domaini ile kaydedildiğini görebilirsiniz. Yaklaşık 9.000 domain sahibi az da olsa .cz domaini almışlardır.

Eğer sizde .cz domaininin potansiyeline güveniyorsanız yada web projeniz için kullanmak istiyorsanız, bu yoğun rağbet yüzünden hızlı davranmanızı öneriyoruz. easyname'in cazip koşulları yüzünden, istediğiniz domaini hemen satın alıp kaydetmenizi tavsiye ediyoruz.