Türkiye Türkiye

.CH alan adı

Resmi ülke alan adı: İsviçre

Bu alan adı şu kategoride bulunmaktadır: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Avrupa, Top Ülke Alan Adları, Tümü
19,90 €
Yıllık

.ch alan adı hakkında bilinmesi gerekenler

Trendler & Genel Bilgiler

İsviçre'nin ülkeye özgü domain uzantısı (ccTLD) olarak .ch domaini kaydedilmiştir. TLD ilk 1987 senesinde tanıtılmıştır, bu durumda en yaşlı alan adı uzantılarından birisidir. Kaydedilen domainler SWITCH Information Technology Sevices tarafından yönetilmektedir, .ch domainin yanı sıra şirket Lihtenştaynın ccTLD'i olan .li domaininide dağıtımını yapmaktadır.

.ch domainin kendine özgü ilginç bir tarafı ise, Almanca, Fransızca veya İtalyanca içeriğinin olabilmesi. Bu şekilde .ch domainlerinin popülaritesini Almanya'dan, Avusturya'dan, İtalya'dan ve Fransa'dan olan kullanıcıların içeriklerden faydalanabildikleri için artmaktadır.

.ch alan adı uzantısıyla ilgili genel bilgiler

Alan adı transferi .ch alan adlarının transferi mümkündür
Transfer Authcode Bir .ch alan adının transferi için bir Authcode gereklidir.
Alan adı güvenliği .ch alan adınız için bir transfer kilidi ayarlayamazsınız
Sahip değişikliği Sahip değişikliği .ch alan adı için mümkündür
Özel karakter alan adı (IDN) .ch alan adınız özel karakterler içerebilir
Rakam alan adı Bir .ch alan adı sadece rakamlardan oluşabilir
Kayıt yeri Switch (Web sitesi | Hükümler)

Zaman dilimleri

Yeni kayıt 1 yıl
Uzatmalar 1 yıl
Kayıt süresi Bir .ch alan adının kaydı birkaç saniye sürer.
Fesih süresi Fesih süresi alan adının sona ermesinden 4 gün öncesidir.

Bir .ch alan adı satın almak istiyorsanız özel koşullar

Alan adı uzunluğu Bir .ch alan adı satın aldığınızda 3 - 63 karaktere sahip olabilir.
Kısa çizgiler kullanılabilir ancak alan adının başında ve sonunda ve ayrıca 2 tane üst üste kullanılamaz (örn. aa--bb.ch).

.ch alan adlarıyla ilgili diğer bilgiler

Kullanım

Özellikle İsviçreli şirketler ve şahıslar tarafından ülkeye özgü olan .ch Top-Level-Domaini çok sevilmektedir. İsviçrede bulunan firmalar ve internet servisi sunan şirketler bu ccTLD'yi tercih etmektedirler, bu sayede sıkça kullanılan arama motorlarında yüksek sıralara tırmanma şansına sahiplerdir ve ziyaretçilere İsviçre Konfederasyonuyla olan bağlantılarını gösterebilmektedirler. İsviçrede yaşayan sivil şahıslarda genelde .ch alan adı uzantısını kullanıp satın almaktadırlar.

.ch domainine yakın TLD'ler genel olarak coğrafi açıdan yakın olanlardır. Örneğin Avusturya Cumhuriyetinin ülkeye özgü olan ccTLD .at domaini İsviçre'dede yoğun ilgi görmekte. Ayrıca ticarte yönelik olan .biz domaini ve .net domainide İsviçre'deki internet kullanıcıları için önemlidir.

.ch domaini için herhangibi bir sınırlama yotkur: Her internet kullancısı .ch domaini satın alıp kaydedebilir. İsviçre vatandaşlığı gerekmemektedir, bu sayede diğer ülkelerin vatandaşlarıda kişisel arzu ettikleri domainlerşibasit ve rahat şekilde easyname 'de kaydedebilirler.

Eğerki easyname 'de .ch domaini satın alıp kaydetmek istiyorsanız, sizlere farklı opsiyonlar sunulmaktadır. Domaininizi 3 ile 63 karakter sayısı arasında seçebilirsiniz - sadece rakamlardan oluşan bir domain, özel karakterler ve tire (-) kullanmakta serbesttir. Domaininiz kaydedildikten bir kaç saniye sonra hemen erişime açıktır, sözleşmenin bitiminin ihbar süresi domaininizin bitiminden 4 gün öncedir.

İstatistik

İsviçre'nin nüfus sayısı yaklaşık 8 milyondur, kadedilen .ch domainlerinin sayısıyla kıyaslayacak olursak, her dört İsviçre'liden birinin şahsi .ch domain kaydı yapmış diyebiliriz - bu orantı oldukça yüksektir. 2012 senesinin Mart ayının sonlarında kaydedilmiş olan .ch domainlerinin sayısı yaklaşık 1,8 milyondu.

Her geçen gün .ch domaini kaydedilmeye devam ediliyor, eğer arzu ettiğiniz web adresi mevcut ise, ozaman acele edip satın alıp kaydetmenizi öneriyoruz. İsviçre'de popüler domainler arasında oldukça yüksek rağbet var. Şirketinizde, şahsi web sayfanızda .ch domaininden oldukça çok faydalanıcaktır. Bu yüzden .ch domaininin arama motorlarındaki faydalarından yararlanıp, .ch domaini satın alıp kaydetmekte her türlü fayda var.

Fiyat bilgisi

Yeni kayıt 19,90 €
Yıllık vergi 19,90 €
Düzenleme 0,00 €
Transfer (yıllık vergi dahil) 19,90 €
Alan adı değişiklikleri 0,00 €
Sahip değişikliği 0,00 €
Tekrar oluşturma 25,00 €

Her yeni müşteri için ücretsiz

200 MB Web alanı
Unlimited email addresses
Daha birçok özelliği burada bulabilirsiniz

Kategoriler

Benzer alan adları

.at Avusturya 14,90 €
.be Belçika 17,90 €
.co.at Avusturya 14,90 €
.de Almanya 8,90 €
.de.com Almanya 26,90 €
.dk Danimarka 17,90 €
.li Liechtenstein 19,90 €
.lu Lüksemburg 34,90 €
.or.at Avusturya 14,90 €
.cm Kamerun 99,00 €
.fr Fransa 17,90 €
.ht Haiti 99,00 €
.sc Seyşeller 89,00 €
.it İtalya 17,90 €
.si Slovenya 22,90 €
.al .al 149,00 €
.am Ermenistan 89,00 €
.ba .ba 118,00 €
.co.nl Hollanda 11,90 €
.co.no Norveç 29,90 €