Türkiye Türkiye
new domains

Yeni alan adı uzantıları geldi!

SSS

İstediğim alan adım hala temin edilebilir mi?

İstediğiniz alan adının mevcut olup olmadığını bir tıkla kontrol edin! İstenilen alan adını arama maskesine girin ve kısa bir alan adı kontrolünden sonra hangi alan adlarının kayıt için mevcut olduğunu öğrenin.

Bir nTLD'yi nasıl kaydederim (yeni Top-Level Alan Adı)?

Tüm bu avantajlardan dolayı yeni bir Top-Level Alan Adını kaydetmeyi bekleyemiyor musunuz? Bundan sonrası tamamen alan adının durumuna bağlı.

Bir alan adı şu dört durumdan birinde bulunabilir:

  • Alan adı kaydedilebilir durumda
  • Alan adı ön sipariş edilebilir
  • Alan adı Sunrise sürecinde
  • Alan adı rezerve edilebilir
Alan adı zaten kaydedilebilir durumda

Kaydedilebilir durumdaki yeni bir Top-Level Alan Adı problemsiz biçimde herhangi bir alan adı gibi kaydedilebilir. Sadece istenilen alan adını arayın ve bir tıkla kaydedin.

Alan adı ön sipariş edilebilir

Yeni bir alan adı uzantısının ücreti ve başlangıç tarihi belirlidir ve istenilen alan adının ön siparişi yapılabilir. Yeni alan adları yayınlandığında istenilen alan adı kaydedilmeye çalışılır. Tarafınızdan yapılacak ödeme başarılı bir kayıt durumunda gereklidir.

Alan adı Sunrise sürecinde

Kayıtlı markanız için bir alan adını kaydetmeyi mi düşünüyorsunuz? Bu durumda Sunrise sürecini kullanın! Bununla ilgili daha fazla bilgiyi " Markamı kötüye kullanıma karşı nasıl koruyabilirim " altında bulabilirsiniz.

Alan adı rezerve edilebilir

Bir alan adının rezervasyonu sizin için hiçbir sorumluluk altına sokmaz. Yeni TLD'nin yayınlanma tarihi ve ücreti hakkında bilgi aldığımızda bu bilgiyi size aktarırız ve siz de ön sipariş konusunda karar verebilirsiniz.

Kaydedilebilir olan alan adı uzantıları için bir alan adı kaydı her zaman mümkündür.

Bunun öncesinde servisimiz aracılığıyla bir rezervasyon ve ön sipariş mümkündür.

Çok sayıdaki yeni alan adı uzantıları nedeniyle ICANN tarafından pazar için her zaman sadece belirli bir kontenjan serbest bırakılır. Hangi alan adı uzantılarının ne zaman kullanılabilir olacağı çekiliş yöntemiyle belirlendi. Bu nedenle yeni alan adları düzenli aralıklarla kullanıma sunulur.

Alan adları genel olarak "first come, first served" prensibine göre verilir. Kayıt konusunda en hızlı olan alan adını da alır.

İstediğiniz alan adının ön siparişi tercih ettiğiniz alan adının koruma altına alınması için bir imkandır. Birden fazla kayıt yerinde yapılan ön siparişler tercih edilen alan adının başarılı kaydı için şansınızı arttırır.

Rezervasyon sayesinde hiçbir masraf veya sorumluluk oluşmaz. İstenilen Top-Level Alan Adıyla ilgili yayınlanma ve ücret bilgileri aldığımızda sizi bilgilendireceğiz. Ardından ön siparişi yapabilirsiniz.

easyname'de yeni gTLD'lere yönelik bir ön sipariş kayıt başlangıcında istediğiniz alan adını kaydetmeye çalışacağımız anlamına gelir. Daha birçok kayıt yeri benzer yöntemleri takip ettiğinden başarılı bir kayıt garanti edilemez. Ancak başarılı bir kayıt durumunda sizin için masraflar ortaya çıkar.

Başarılı bir kayıt ön sipariş sonrasında garanti edilemez. Ancak çeşitli sunucularda bir ön kayıt bunlardan birinin tercih ettiğiniz alan adını kaydetme şansını arttırır.

Yeni bir Top-Level Alan Adının rezervasyonu ücretsizdir. Bir ön siparişte masraflar ancak istenilen alan adını sizin için kaydedebildiğimizde ortaya çıkar.

Alan adı ön sipariş edilmişse sizin için kaydı yapılmaya çalışılacaktır. Ancak alan adını artık satın almak istemiyorsanız başlangıç tarihinden en az 3 iş günü öncesinde ilgili TLD'le birlikte Destek Ekibimize başvurun.

Yeni alan adı uzantılarının masrafları değişmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi büyük beğeni toplayan TLD'ler daha yüksek bir ücretle satılır. Nihai ücretin ne kadar olacağı alan adı kayıt yerlerine veya alan adı yöneticilerine bağlıdır.

Kaç tane yeni Top-Level Alan Adı mevcut olacak?

Gelecekte kaç yeni Top-Level Alan Adının günlük hayatımızda bulunacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ancak önümüzdeki yıllarda internette 1.000 üzerinde yeni Top-Level Alan Adlarına rastlanılacaktır. Bu alan adlarının halka açık kaydı için sunulup sunulmayacağı ilgili kayıt yerine bağlıdır.

easyname.com'da hangi alan adı uzantıları mevcut olacak?

Pazar için önemli olduğunu düşündüğümüzde ve genel olarak mevcut olduğunda yeni alan adı uzantılarının çoğunu olabildiğince çabuk sunmaya gayret edeceğiz. .google, .ups, .apple veya.tui gibi büyük konsernlerin bulunduğu TLD'leri sunamayız

Bu yeni TLD'ler niye sunuldu?

Yeni TLD'lerle ilgili talep son yıllarda arttı. Kısa ve mantıklı bir alan adı ulaşılması zor olan değerli bir varlıktır. Yeni TLD'lerle kısa bir alan adı ve spesifik bir çıkış için seçenkler çoğalmakta.

Büyük kuruluşlar şansı kullandı ve kendi "Firma" TLD'lerini sundular. Gelecekte URL'lerde .google yanı sıra .apple ve .zara görünecektir.

Yeni TLD'lerle ilgili kim sorumludur

Yeni TLD'ler Internet Corporation for Assigned Names and Numbers yani ICANN tarafından verilir. Burası hangi kuruluşun veya hangi organizasyonun hangi TLD'ye sahip olduğuna karar verir.

.computer, .dating, .land TLD'lerin sahibi örneğin Donuts Inc. şirketidir, .jetzt TLD'sine ise New TLD Company şirketinindir.

Bir TLD için verme yöntemi alan adı kaydına benzerdir, ancak bunun için daha yüksek masraflar ortaya çıkmaktadır.

Her Top-Level Alan Adı bir organizasyona bağlıdır. ccTLD'lere yönelik olarak her ülke kendi alan adı uzantısı için kayıt düzenlemelerini belirleyen ve yöneten bir yönetici belirler. Bazı ülkeler örn. bir kayıt için sadece bu ülkede ikamet belgelendiğinde izin verir.

Diğer çoğu alan adları genel TLD (sponsurlu gTLD) tanımı altındadır ve bir kuruluş veya organizasyon tarafından yönetilir.

Çeşitli TLD'lerin kaydı için düzenlemeleri yerine getirmeli miyim ve bunları kim belirliyor?

Belirli ccTLD'ler (ülke alan adları) bir kayıt için başkalarına göre daha katı düzenlemeler belirlemiştir. Bazıları kayıt kriteri olarak ilgili ülkede ikamet şartı ararken diğerlerinde büyük kısıtlamalar söz konusu değildir.

Genel TLD'lerin bazı kayıt yerleri kayıt edenin kayıt sırasında belirli koşulları yerine getirmesini istemektedir.

Kayıt için hangi TLD'lerin mevcut olduğuna ve bunların hangi düzenlemelerle belirlendiği alan adı yayınlandığında netlik kazanacaktır.

Kuruluşlar için SSS

Geçmişte de "first come, first served" yönteminde marka adları üçüncü kişiler tarafından kötüye kullanıldı. Kuruluşların adlarını veya markalarını koruyabilmesi için Sunrise süreci (Sunrise periyodu) kullanıma sunuldu. Bu süreçte kuruluşlar bir marka alan adını daha erken kayıt edebilme ve halka açık kayıttaki zorluklarla karşılaşmama imkanına sahiptir.

Bunun için markalar gerekli dokümanların ICANN tarafından oluşturulan Trademark Clearinghouse birimine sunmalıdır. Bu sunmanın bir diğer avantajı, kayıtlı bir markaya yönelik bir alan adının kayıt talebinde kayıt yeri tarafından bilgilendirilir ve böylece alan adı olarak kendi markasının verilmesi önlenir.

Sunrise süreci kuruluşlar için markanın korunmasına yönelik kullanıma sunulmuştır. Korunmuş markası olmayan özel kişiler Sunrise sürecine ulaşamaz.

Markanızın korunması konusunda daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: www.trademark-clearinghouse.com

Sunrise süreci istediğiniz alan adının kaydını garantilemez. Burada da geçerli olan: Bir alan adına ilk önce kim hak talep eder ve gerekli düzenlemeleri yerine getirirse alan adını alır.

Yeni alan adı uzantıları kuruluşlar için ilk bakışta bile net ve belirgin bir iletişim sağlayan portfolyosunu alan adı üzerinden sunma imkanı tanır. .app alan adını gören kişiler akıllı telefon ve bilgisayarla ilgili bağlantıyı görebilecek ve bu içerikleri bekleyecektir.

Bu altına hücum düzenlemesi, belirlenmiş bu alan adına yönelik haklar talep edilmemişse üçüncü kişilere ait potansiyel korunmuş markaların da kaydedilebilmesini sağlar. Bu tarz haklar önceden Trademark Clearinghouse biriminde geçerli kılınmalıdır.