Türkiye Türkiye
new domains

Yeni alan adı uzantıları geldi!

Şimdi yeni alan adlarını ayırın!


2014 yılından beri World Wide Web'te yeni bir yer mevcut! Gelecek aylarda adım adım yüzlerce yeni alan adı uzantısı kullanıma sunulacaktır.

Burada Web'teki çıkışınız için mükemmel yeni alan adı uzantılarını bulabilirsiniz.

Detaylar: Avantajlar ve Fayda , Kavram açıklamaları, FAQs, Kuruluş için SSS .

new domains

Kayıt ol

Bu alan adları kullanılabilir durumda, bunları hemen kaydedebilirsiniz. Ücretler ilgili alan adı için yıllık kayıt masraflarıdır.

Ön sipariş et

Bu yeni alan adı uzantılarını ön sipariş edebilirsiniz. Başlangıç tarihinde istediğiniz alan adlarını sizin için kaydetmeye çalışacağız. Detaylar

Rezerve et

Bu yeni alan adı uzantılarını bağlayıcı olmadan rezerve edebilirsiniz. Ön sipariş mümkün olduğunda sizi bilgilendireceğiz. Detaylar

loading
check it

Göz at

Hangi alan adı ne zaman başlıyor?

{{yearRange[1]}}
{{focusedTopLevelDomain.name | prepareTopLevelDomain}} - Canlı kayıt başladı. {{focusedTopLevelDomain.name | prepareTopLevelDomain}} - Canlı kayıt başlangıç tarihi {{focusedTopLevelDomain.landrush.date.formatted}} {{focusedTopLevelDomain.name | prepareTopLevelDomain}} - Canlı kaydın muhtemel başlangıç tarihi {{focusedTopLevelDomain.landrush.date.formatted || focusedTopLevelDomain.landrush.string}} {{focusedTopLevelDomain.name | prepareTopLevelDomain}} - Canlı kayıt başlangıcı henüz bilinmiyor Sipariş ver

Aynı zamanda başlayan diğer Top-Level alan adları:

{{focusedTopLevelDomain.price.formatted.regular}} Yıllık

Yıl bazındaki fiyat yeni kayıtlar için geçerlidir. Etkinliklerde transfer fiyatı yeni kayıt fiyatından farklı olabilir.
Ulaşılabilirlik durumuyla ilgili tüm bilgilerin doğruluğu garanti edilemez.

rezerve etmek istiyor musunuz?

Henüz easyname müşterisi değilim. Lütfen alan adını benim için bağlayıcı olmayan biçimde rezerve edin ve ilgili alan adına yönelik yeni bilgiler mevcut olduğunda beni bilgilendirin.

 
 

Belirtilen e-posta adresi sadece istenilen alan adı uzantısının ulaşılabilirliği ile ilgili (ücret, başlangıç tarihi) bilgilerin gönderilmesi için kullanılır. Daha sonra e-posta ile sunulan alan adının benzersiz bağlayıcı ön siparişini kullanmak istiyorsanız easyname hesabının kaydı belirtilen e-posta adresiyle yapılmalıdır. Bu oturumda yapılan diğer rezervasyonlar için yukarıda belirtilen e-posta adresi kullanılır.

Henüz easyname müşterisi değilim

Zaten easyname müşterisiyim ve istenilen alan adı uzantısının ulaşılabilirliği konusunda zamanında bilgi ve ayrıca alan adının bağlayıcı ön siparişine yönelik bir teklif almak istiyorum.

easyname müşterisiyim

Avantajlar & Fayda

Kısa alan adları eşsiz bir avantaj sunuyor - çoğu durumlarda bir kelimeden oluşuyor ve dolayısıyla da hatırlaması kolay. Ayrıca sosyal ağlarda paylaşıldıklarında düşük karakter sayısı nedeniyle göze daha hoş geliyorlar. Geçmişte kısa ve ikna edici alan adlarının kaydı zor ve hatta imkansızken artık yeni TLD'ler tam da bu imkanı sunuyor.

  • Öngörülebilir karakter sayısı
  • hatırlaması daha kolay ve daha basit tekrar oluşturulabilir
  • Kısa URL sayesinde sosyal ağlarda avantaj

Top Level Alan Adlarında daha fazla çeşitlilik yeni Web projeleriniz için potansiyel adreslere yönelik daha büyük ve esnek bant genişliği demektir. Özel Top-Level Alan Adlarıyla dış etki belirgin oranda daha da iyileşir ve özelleştirilebilir.

Yeni TLD'ler alanlarda işaretlemeye imkan verir. Teknoloji, eğitim, kariyer veya iş sektöründe uzman mısınız ya da gastronomi ve turizmde hizmet mi sunuyorsunuz? O halde 700 yeni Top-Level Alan Adları arasından sizin için en uygun olanını bulabilirsiniz. .university, .academy, .careers, .app, .mail, .host, .hotel, .bar, .pub veya .career gibi Top-Level Alan Adları sunulan hizmetler hakkında kafalarda soru işareti bırakmaz.

Mağaza (çevrimiçi) sahiplerini özel bir süpriz beklemektedir. Bunlar çeşitliliklerini .shop, .luxury, .discount, .kaufen veya .auto gibi alan adı uzantılarıyla belirginleştirebilir.

Coğrafi alan adı uzantılarının yeni bir biçimi münferit şehir ve eyaletlere bölgesel sınırlandırmadır. Bu özellikle birçok yerel kuruluş için bir avantaj sağlar. Özel bir yerle ilgili ürünler ve hizmetler bundan sonra spesifik Top-Level Alan Adıyla gösterebilir.

Büyük Popülarite - özellikle turizm işletmelerinde .wien, .berlin, .hamburg ve .tirol gibi TLD'ler beğeni kazanmaktadır. Bir bölgeye özelleşmiş ve odaklanmış uzman işletmeler de bu yeni hizmeti kullanmaktadır.

Daha önce belirtilen avantajlardan her biri yeni bir Top-Level Alan adının kaydedilmesi için iyi bir nedendir. Ek bir avantaj da yeni alan adı uzantıları sayesinde URL içerisinde ilave bir anahtar kelimenin bulunmasıdır. Bu faktörün arama sonuçlarına toplamda nasıl etki edeceği izlenmelidir.

Özetlenecek olursa kısa ve ikna edici alan adlarının mevcut olduğu söylenebilir. Buna ek olarak yeni TLD'lerle, gelecekteki web siteleri bir bakışta çeşitli branşlara, tekliflere ve bölgelere düzenlenebilir. Bu sayede hedef odaklı bir çıkışı olumlu yönde desteklenir ve arayanlar için yardımcı bir yönlendirme elde edilir.

Kavram açıklamaları

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ICANN'ın açılımıdır. Burası alan adı uzantılarının (TLD'ler) verilmesi amacıyla oluşturuldu. Hangi kuruluşun ve hangi organizasyonun hangi TLD için sorumlu olduğuna karar verir. Yeni TLD'lere yönelik başvurular, özgün şekilde değerlendiren ve olası bir kullanıma karar veren ICANN'a yöneltilir.

Güncel olarak genel Top-Level Alan Adlarının (gTLD'ler) yanında ülkeye özgü Top-Level Alan Adları (country-code TLD'ler veya ccTLD'ler) arasında ayrım yapılmaktadır. Ülkeye özgü TLD'ler ülkenizin ilgili ülke kodundan oluşturulurken - Avusturya için .at, Almanya için.de ve İsviçre için .ch - genel alan adı uzantıları sponsorlu (sTLD'ler) ve sponsorsuz (uTLD'ler) olarak ayrılabilir.

Genel TLD (gTLD)

Sponsorsuz TLD'ler ICANN ve Internet Society tarafından yönetilirken sponsorlu TLD'ler, daha önce belirlenmiş düzenlemelere göre kullanılan belirli kuruluş ve organizasyonlar tarafından önerilen alan adlarıdır.

Sponsorlu TLD

Belirli gereksinimler yerine getirilmesi gerekebilir.

Bir alan adını sponsorlu TLD üzerinden işletecek olan kişi öncesinde bu tarz bir TLD'nin kullanılmasıyla ilgili belirli konular ve düzenlemeler hakkında bilgi almalıdır.

Gereksinimlerin yerine getirilmemesi durumunda veren yerin takdiri doğrultusunda yaptırımlar söz konusudur. Bunlar bağlantının iptaline ve hatta alan adının silinmesine yol açabilir. Örneğin .mobi TLD'sine karar verilirse kullanıma sunulan Web sitenin içerikleri cep telefonlarında doğru görüntülenebilmelidir.

Sponsorlu TLD'lere.travel (travel) veya .xxx (sex) dahildir.

Sponsorsuz TLD

Uyulması gereken kurallar ve düzenlemeler yok.

Sponsorsuz TLD'ler olarak üç veya daha fazla karakter içeren ve belirli bir gruba düzenlenebilen alan adları tanımlanır. Sevilen alan adları arasında .net (network), .org (organization), .com (commerical), .biz (business) veya .name (name) sayılabilir.

Sponsorsuz alan adları genel olarak uyulması gereken kurallara ve düzenlemelere tabi değildir.

Sponsorlu TLD'lerde ve bazı ülke alan adlarında durum farklıdır.

Ülkeye özgü TLD (country-code TLD veya ccTLD)

Ülkeye özgü Top-Level Alan Adları çeşitli nedenlerle kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir. Anavatanla olan ilginin yanı sıra istenen bazı ccTLD'ler ilginç kombinasyonların ve bilgilerin oluşturulmasını sağlar.

.me Top-Level Alan Adı (Montenegro) örneğin kelime oyunları için büyük bir talep görmektedir like.me gibi. Mikronezya'nın .fm alan adı özellikle müzik için ve Tuvalu'nun .tv alan adı televizyon istasyonları tarafından rağbet görmektedir.

Ülke ve bölgelere özgü Top-Level Alan Adları

Şehirlere yönelik Top-Level Alan Adları özellikle yerel kuruluşlar için yeni perspektifler oluşturmaktadır.

Şehirlere özgü Top-Level Alan Adlarının avantajları

  • İlgili yer URL'den kendini belli eder (.wien, .berlin, .bayern, .tirol, ...)
  • Yerel arama sorgularında iyileştirilmiş görünülebilirlik

Belirtilen yerde / bölgede bir kuruluş işletildiğinde veya bu yerle / bölgeyle ilgili bilgiler sunulduğunda bu alan adlarının mantıklı olduğu sonucu çıkarılabilir.

Bir Alan adı kayır yeri veya NIC (Network Information Center) Top-Level alan adlarının yönetilmesi için yetkilidir.

Kayıt edenler belirli TLD'lerin alan adlarını kayıt yerinden temin eder. Nihai müşteriler alan adlarını kayıt edenlerden temin eder.

Bazı kayıt yerleri arşivleyici olarak da ortaya çıkar.

Tüm yeni alan adı uzantılarına genel bakış