Bir yıl ücretsiz hosting ve alan adı Hemen katılın!
Türkiye Türkiye

Alan adı tansfer et

www.
Satır başına bir alan adı. Belirli bir alan adını ara

easyname'ye alan adı transferinizi kolaylaştırıyoruz!

  • Her alan adı için ayrıntılı talimatlar
  • Transfer hemen başlatılır
  • kolay
  • hızlı
  • düzenlidir

Bir alan adı transferi mobil operatör değişikliği ile karşılaştırılabilir. İnanılmaz bir teklif, daha iyi servis, daha büyük bir ağ genişliği, güvenebilirlik ve mükemmel bir üne sahip bir servis ekibi başka bir servis sağlayıcısına taşınmanın iyi nedenlerinden olabilir. Tüm arkadaşları, akrabaları, iş arkadaşları veya müşterileri tam da bu numarayı rehberine kaydettiği için numarasını da taşımak isteyenler bazı önlemleri alması gerekir. Alan adı transferinde de benzer bir durum ortaya çıkıyor.

Bir alan adı transferi zaman gerektirir. Çok olmamasına rağmen alan adı transferi alan adı süresinin sona ermesinden önce; uluslar arası transferler en geç iki hafta öncesinden ve .AT ve .DE alan adları transferleri beş gün öncesinden başlatılmalıdır.

Zorluk kademesi:
kolay - orta
Süre:
15 dak (WHOIS güncelleştirmesi sırasında muhtemel bekleme süresi de dahil olmak üzere toplam)
Transfer süresi:
(.DE ve .AT alan adları) birkaç dakikada (uluslar arası alan adları) birkaç günde
Bir alan adı transferi için en iyi zaman:
alan adı süresinin sona ermesinden yakl. 2 hafta önce

Alan adı transferiniz sorunsuz gerçekleşmesi için açıklamalar içeren bir kontrol listesi sunuyoruz. Bu kontrol listesinin yerine getirilmesi sırasında başarılı bir alan adı transferinin önünde hiçbir engel yoktur.

Alan adı süresi sona ermemiştir

Alan adı süresi sona ermişse bir alan adı transferi maalesef yapılamaz. Ancak bizden her zaman uygun şartlarda yeni alan adları kaydedebilirsiniz.

Alan adı henüz etkin ve önümüzdeki günlerde sona ermeyecektir

.DE ve .AT alan adlarının alan adı transferleri en kısa sürede gerçekleşebilir, ancak transferi başlatmak için çok beklenmemesi ve transferi alan adının sona ermesinden en az beş gün öncesinden başlatılması önerilir. Bu sayede transfer e-posta adresinin geçirilememesi gibi beklenmedik sorunlarda problemin giderilmesi için yeteri kadar zaman kalır.

Kontrol listesinin tüm maddelerini onaylayabiliyorsanız olası problemler için risk düşüktür.

WHOIS iletişim e-posta adresi güncel

Transferin başlatılmasından sonra alan adı sahibinin e-posta adresine bir transfer sorgusu gönderilir. Bunun için WHOIS (bir alan adı sahibinin bilgilerini de içeren veri tabanı) içerisinde kayıtlı e-posta adresine başvurulur. Veriler güncelse istenmeyen gecikmeler veya tekrarlanan bir transfer sorgusu önlenebilir. E-posta adresiniz doğru olmasına rağmen bir e-posta alamadıysanız Spam klasörünüzü de kontrol edin.

hoisGuard gibi servisler devre dışı

WhoisGuard gibi servisler adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresini WHOISveri tabanına yapılan açık görüşlere karşı korur. Transfer için bu korunmuş veriler gerekli olduğundan bir alan adı transferinden önce bu servisi devre dışı bırakın.

Alan adı 60 günden büyük olmalıdır veya son alan adı transferi 60 gün öncesinde yapılmış olmalıdır

60 günlük transfer yasağı kuralı ilgili kayıt defterlerine yerleştirilmiş olup, her alan adı sağlayıcısı bu kurala uymakla yükümlüdür. Alan adı transferine neden 60 günlük böylesi bir yasak uygulandığı konusundaki tahminler "korsanlıktan korumadan" "alan adı spekülatörlerine karşı engel" kavramına kadar gider. Genel olarak bu kural büyük sorunlara neden olmaz.

Bu 60 günlük alan adı transfer kilidi atlanabilir mi?

Hayır, bu mümkün değildir. Ancak ara sıra 60 günden büyük olan alan adlarının WHOIS girişinin güncelleştirildiği gerekçesiyle transfer edilemediği söz konusu oluyor. Sadece e–posta adresi güncelleştirildi ve sağlayıcının (kayıt eden) girişi güncelleştirilemediyse kilit için bu bir neden değildir ve ICANN yönetmeliklerine aykırıdır.

Alan adı transfer için kilitli değildir

Alan adının durumu "REGISTRAR-LOCK" veya "clientTransferProhibited" (WHOIS kaydında görülür) ise, alan adı yeni bir Kayıtçıya (Sağlayıcı) transfer esilemez. Alan adınızı bizzat yönetmek istemiyorsanız, bu yasağı eski sağlayıcınızın alan adı yönetiminden kaldırın ya da bu yasağın eski sağlayıcınız tarafından kaldırılmasını sağlayın.

Alan adının güncel EPP anahtarına sahipsiniz

EPP anahtarı sağlayıcıya bağlı olarak başka bir ada sahip olabilir. Bu nedenle AUTH Code, Authorization Key, Authorization Code, Transfer Authorization Code, EPP Code veya Transfer Key altında da bulunabilir. Ancak bu anahtarın sahip olduğu anahtar işlevi her zaman aynı kalır, yani yetkisiz alan adı transferlerinin önlenmesi.

Her alan adı, sadece kayıt olanın (alan adı sahibi) kayıt edenin (sağlayıcı) bildiğ benzersiz bir EPP anahtarına sahiptir. Güncel sağlayıcıdan yeni sağlayıcıya yapılan bir alan adı transferinde bu EPP anahtarı alan adı sahibinin tanımlama aracı olarak belirtilir. Bu sayede potansiyel bir kötüye kullanım önlenebilir.

EPP anahtarı geçerli tüm alan adı yönetim alanlarında bulunabilir veya bu alanlarda bulunmuyorsa doğrudan sağlayıcıdan (kayıt eden) talep edilebilir.